Si të kuroni reumatizmën duke konsumuar rigon

No automatic alt text available.

Dhimbjet e kyçeve gjatë lëvizjes është simptoma tipike të artritit reumatik ose siç njihet ndryshe reumatizmës. Kyçet ënjten, dhembin dhe në rastin e një malcimi të rëndë bëhen të nxehta.
Tashmë mund t’ju ndihmojë një “ilaç” natyral: Rigoni.

Pjesa që ndihmon në kurimin e sëmundjeve është e gjithë bima, por mund të përdoren edhe gjethet e saj, të mbledhura gjatë kohës së lulëzimit nga qershori deri në shtator.

Për përgatitjen e çajit të rigonit, merrni një lugë gjelle nga gjethet e tij të thara dhe i hedh në një gotë, pastaj në atë gotë hedh ujë të vluar dhe e lë 15 min. Pastaj e kullon dhe e pi dy herë në ditë.