Qofte Patatesh

No automatic alt text available.

Përbërësit:
800gr patate te ziera,
2 veze,
3 luge miell,
50gr gjalpe,
100gr kaqkavall,
100gr djathe i shkrire,
1/2 luge piper i kuq,
2 luge buke e grire,
50ml qumesht,
vaj,
kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:
I shtypim patatet e ziera si per pune hedhim kripe, piper te zi dhe 3 luge miell. Ne ene i thyejme vezet dhe i shtojme buken e grire dhe perziejme. Ne ene tjeter te thelle e grijme kaqkavallin e shtojme djathin e shkrire , qumeshtin dhe gjysme luge piper te kuq.
I lyejme duarte me miell, marrim nga masa me patate dhe i formesojme qoftet. Qoftet i skuqim ne tiganin me vaj dhe gjalpe.Qoftet e skuqura i nxjerrim nga tigani dhe i veme ne pjate me leter , per t’ua mpire yndyren. Pjaten per servirje e zbukurojme me sallate jeshile dhe domate sipas deshires shtojme edhe salce nga masa e kaqkavallit.